Biyokimya Tahlil Sonuçları ve Anlamları

Biyokimya Tahlil Sonuçları ve Anlamları

Tahlillerde Kullanılan Terimler ve Anlamları

Busayfadaki bilgiler size  tahlil sonuçlarınızı değerlendirmek  için yardımcı olabilir.

Biyokimya Tahlilleri

CA(Kalsiyum): Endokrin ve metabolik bozuklukların değerlendirilmesinde kullanılır. Ayrıca kemik için de önemlidir. Kemik metastazları, akromegali gibi durumlarda kalsiyum dü
zeyi artarken D vitamini eksikliği, magnezyum eksikliği, kronik böbrek yetmezliği gibi durumlarda kalsiyum düzeyi azalır.

FOSFOR:Fosfor metabolizmasının ve kalsiyum-fosfor dengesinin değerlendirilmesinde kullanılır. Böbrek yetmezliği ve akromegali gibi durumlarda fosfor düzeyi artarken D vitamini eksikliği ve kusma gibi durumlarda fosfor düzeyi azalır.

ÜRE:Böbrek fonksiyon testlerinden biridir. Protein metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır. Düz tüpün yanı sıra 24 saatlik ya da spot idrar ile de çalışılabilir. Yüksek proteinli diyet gibi durumlarda üre düzeyi artarken düşük proteinli diyet, gebeliğin son dönemleri ve ağır karaciğer hastalıkları gibi durumlarda üre düzeyi azalır.

GLU(Glikoz): Karbonhidrat metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır. Açlık kan şekeri olarak ölçülür.

TP(Total): ProteinBöbrek ve karaciğer hastalıklarının takibinde kullanılır. Kronik karaciğer hastalıkları ve yanık gibi durumlarda total protein düzeyi azalır.

HB(Hemoglobin): Anemi, kan kaybı vb. durumların değerlendirilmesinde kullanılır. Egzersiz, yanık, aşırı kusma ve yüksek rakım gibi durumlarda hemoglobin miktarı artarken anemi gibi durumlarda miktarı azalır.

UA(Ürik Asit): Gut ve diğer pürin metabolizma bozukluklarının tanı ve takibinde kullanılır. Gut, böbrek yetmezliği, lösemi ve ağır egzersiz gibi durumlarda ürik asit düzeyi artar.

BİL-D(Bilirubin): (Direk)Karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır.

BİL-(TBilirubin): (Total)Karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır.

ALT-Alanin: Aminotransferaz Karaciğer fonksiyon testlerinden biridir. Karaciğer hastalıkları, kas zedelenmeleri, akut ve böbrek yetmezliği gibi durumlarda ALT düzeyi artar.

AST-Aspartat-Aminotransferaz: Bütün vücut dokularında bulunmakla beraber, karaciğer, kalp ve iskelet kası en çok bulunduğu dokulardır. Herhangi bir nedene bağlı olarak karaciğer hücre zedelenmesi veye hasarı, kalp ve iskelet kası travması, kalp yetmezliği ve ağır egzersiz gibi durumlarda miktarı artar.

ALP-Alkalen: FosfatazKaraciğer, safra kesesi ve kemik dokusuna bağlı hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılır. Siroz, gebelik ve çocukların büyüme dönemlerinde ALP düzeyi artar.-LDH: Laktat DehidrogenazKalp ve karaciğer hastalıklarının tanısında kullanılır. Orak hücre anemisi ve lenfoma gibi durumlarda miktarı artar.

CK-MB:Kreatin: Kinaz (CK)İskelet ve kalp kasında dejenerasyona yol açan durumların değerlendirilmesinde kullanılır. Ağır egzersiz, gebeliğin son dönemleri ve doğum gibi durumlarda miktarı artar.

AMYL-Amilaz: Pankreas fonksiyon testlerinden biridir. Alkol kullanımı miktarını artırırken pankreas yetmezliği amilaz düzeyini azaltır.


FE:Demir Her türlü anemi, demir eksikliği ve demir zehirlenmesinin değerlendirilmesinde kullanılır. Demir eksikliği anemisi gibi durumlarda demir düzeyi azalır.

Sodyum:Elektrolit ve su dengesinin değerlendirilmesinde kullanılır.

Potasyum:Elektrolit ve asit-baz dengesinin değerlendirilmesi ile böbrek fonksiyonlarının takibinde kullanılır. Trombositoz, lösemi, hemoliz, doku hasarı, akut böbrek yetmezliği, ağır egzersiz ve şok potasyum düzeyini artırırken kronik açlık ve kusma ise düşürür.

Klorür:Elektrolit dengesi ve asit-baz ile su metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır. Aşırı kusma gibi durumlarda miktarı azalır.

Magnezyum-Mg: metabolizması ve elektrolit dengesinin değerlendirilmesi ile gebelikte hipertansiyon (preeklampsi) tedavisi uygulanan hastaların takibinde kullanılır. Gebelikte Mg düzeyi düşer.

Kreatinin:Böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Böbrek hastalıkları ve şok kreatinin düzeyinin artırır.

Kreatinin Klerensi:Böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde ve böbrek hastalıklarının takibinde kullanılır. Burada ise böbrek hastalıkları ve şok kreatinin klerensi düzeyini azaltır.

AKŞ-Açlık Kan Şekeri: Karbonhidrat metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır.-TKŞ: Tokluk Kan ŞekeriGenelde yemeğin 2. saatinde bakılır.

OGTT ve OGL:Şeker yüklemeleri

Albumin:Kan onkotik basıncı hakkında bilgi verir.

GGT-Gama Glutamil Transferaz:Karaciğer fonksiyon testlerinden biridir. Alkol ve ilaçların karaciğer üzerine toksik etkisini takip etmede kullanılır.

Lipaz:Pankreas fonksiyon testlerindendir.

TK: Total Kolesterol

HDL-K-HDL Kolesterol: Koroner kalp hastalığı riskinin değerlendirilmesinde kullanılır.

LDL-K-LDL Kolesterol: Koroner kalp hastalığı riskinin değerlendirilmesinde kullanılır.

VLDL-K-VLDL Kolesterol Lipit: metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır.

DBK-Demir Bağlama Kapasitesi: Serum demir düzeyinin değerlendirilmesinde kullanılır.

Transferrin:Plazmada demir transportunu sağlayan major proteindir. Demir eksikliği anemisi, gebelik ve östrojen kullanımında transferin düzeyi artar. 

Son güncelleme : 27.03.2020 18:52:07Kategori : Tahlil BilgileriLisans: Creative Commons

Kategoriler

İlgili Konular

Seroloji Testi Nedir?

Seroloji Testi Nedir?

Enfeksiyon ve kan yoluyla bulaşan hepatit gibi, bir hastalık şüphesi olduğunda sık yapılan tıbbi kan...

Kan tahlili nedir? Nasıl yapılır?

Kan tahlili nedir? Nasıl yapılır?

Kan tahlili nedir ? Kan tahlili niçin yapılır? Hastadan alınan bir miktar kanın laboratuvarda ana...

Biyopsi Nedir? Nasıl Yapılır?

Biyopsi Nedir? Nasıl Yapılır?

Biyopsi nedir? nasıl ve neden yapılır? Biyopsi tahlil sonuçları öğren,biyopsi hakkında kısa bilgi. ...

Kan Nedir?

Kan Nedir?

Kan nedir? Kanın Yapısı ve Önemi Hakkında Bilgiler.  Kan, vücudun ihtiyacı olan besin, oksijen ve...