Frengi Hastalığı (Sifiliz)

Frengi Hastalığı (Sifiliz)

Frengi,  ismi Fransızca (syphilis, sifiliz) kelimlerinden dilimize geçmiş genellikle cinsel yolla bulaşan , bulaşıcı bir hastalıktır.Ülkemize Avrupadan geçtiği için Frengi ismiyle anılmıştır.Hastalığın bir diğer ismide “Sifiliz” dir.

Hastalığa “Spiroketa” cinsinden bir takım mikroplar neden olur  ve aynı zamanda hastalık ırsi de olabilir.Yani frengi hastalığına sahip bir anne yada babadan çocuğunada geçebilir.

Hastalık Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir?

Frengi, cinsel ilişki sonrasında veya frengili bir hastaya ait bardak, tabak, tıraş bıçağı, diş fırçası ve buna  benzer kişisel kullanım eşyaların başkası tarafından kullanılmasıyla vücuttaki herhangi bir yara üzerinden bir başkasına bulaşabilir.

Frenginin üç tane hastalık evresi vardır.

Birinci evrede, sert bir çıban olarak olarak ortaya çıkar bu çıbana frengi çıbanı denir.

İkinci evrede, gövdede kızarıklıklar ve döküntüler olarak görülür.Ağızda , mukoza üzerinde üzeri bereli, meme şeklinde kabarıklar, daha sonrada koyu renkte sivilce benzeri deri hastalıkları ortaya çıkar.Hastada baş ağrılarının yanı sıra şiddetli veya hafif saç döküntüleri başlar.

Üçüncü evrede ise,  hastanın deri ve kemiklerinde şişlikler, yaralar görülür.Sinirler tahrip olur sara ve menenjit gibi haller görülebilir.Hatta zamanında hastalık için bir tedavi yapılmaz ise , delilik, körlük , ve felç geçirmeye kadar hastalık şiddetlenebilir.

Frengi Tedavisi

Bizmut ve civa tuzları en önemliside Penisilin ile frengi hastalığı tedavi edilebilmektedir.İyi tedavi edilmiş bir frengi hastalığının anne ve bababan çocuklarına geçmediği tıptaki son araştırmalar neticesinde ortaya çıkarılmıştır.

Son güncelleme : 16.10.2018 21:37:04 Kategori : Hastalıklar Lisans: Creative Commons

Yorumlar

Uyarı :

Küfür , hakaret ve lanet söylemleri içeren yorumların yazılması yasaktır.Olumsuz yönde yazılan yorum ve öneriler genel ahlak ve nezaket yazım kurallarına uygun olmalıdır.Lütfen kurallara uyunuz.

Kategoriler

 • Hastalıklar
 • Tahlil Bilgileri
 • Poliklinik Terimleri
 • Genel Sağlık Konuları
 • Yardım Konuları
 • Tıbbi Terimler
 • Sağlık Hesaplamaları
 • Kategorideki Diğer Konular

  Çıban nedir?

  Çıban,  en basit bir tabirle vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen irin yığınıdır.Çıbanın soğuk...

  Hemofili Nedir?

  Hemofili hastalığı nedir? neden olur?, hemofili bulaşıcımıdır? Bir kan hastalığı olan hemofili , ...

  Veba hastalığı nedir?

  Kara ölüm veba; Veba hastalığı nedir? Veba, ölüme yol açacak  bir hastalıktır ve ciddi bir bak...

  Zatürre (Pnömoni)

  Zatürre, akciğerde iltihaba sebeb olan ve bu iltihapla ortaya çıkan önemli bir hastalıktır. Zatür...