Hemogram (Tam Kan Sayımı) Testi Nedir?

Tahlil Sonuçları - Bilgi Bankası

Hemogram (Tam Kan Sayımı) Testi Nedir?


Hemogram (Tam Kan Sayımı) Testi Nedir?

Hemogram testi : tam kan sayımı tahlilidir.Adından da anlaşılacağı gibi kanı oluşturan tüm hücrelerin sayılması işlemidir.
Hemogram(tam kan sayımı) testi ile kanımızı oluşturan, lökosit adı verilen beyaz kan hücreleri ( akyuvarlar) , eritrosit adı verilen kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) , ayrıca kanın işlev görmesinde rol oynayan diğer hemoglobin, hematokrit ve trombosit adı verilen kan hücre elemanlarının sayılarını ve oranlarını  incelemek için bilgi toplanır.
 
Hemogram testi ile ; kansızlık(anemi) , lösemi ,alerjik hastalıklar ve bir çok infeksiyon hastalıklarının varlığı hastalık gelişmeden önce anlaşılabilir ve hastalığa tanı konulabilir.
 
Lökosit (Akyuvarlar): vücuda giren herhangi bir hastalık tehdidine ve mikroplara karşı vücudu koruyan maddelerdir bu maddelere beyaz kan hücreleri de denir.
 
Eritrosit(Alyuvarlar):Kanda en fazla bulunan hücrelerdir.Diğer ismiyle kırmızı kan hücreleri de denir.
 
Hemoglobin: Solunum organından dokulara oksijen, dokulardan solunum organına ise karbondioksit ve proton taşıyan proteindir.Daha Fazlası.
 
Hematokrit: kırmızı kan hücrelerinin oluşturduğu hacmin, toplam kan hacmine oranıdır. 
 
Trombosit: trombosit veya bir diğer adıyla kan pulcukları, kan pıhtılaşmasında rol oynayan hücre parçalarıdır.Tarih : 20-03-2016 17:14:57 | Kategori : Tahlil Bilgileri Yer : Türkiye Genel

Rasgele Konular