Geri Dön
Sayfa Üstü

Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi

Ssk Kartal Hastanesi - Tahlil Sonuçları

Hata Bildirim

(Ulaşamadığınız , sorunla karşılaştığınız veya hatalı olduğunu düşündüğünüz yerleri bize bildirin.)

Tahlil Sonuçları Öğrenme

Hastanenin halk dilinde ki adı :Ssk Kartal Hastanesi

Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesinden LABORATUVAR TAHLİL SONUÇLARI öğrenmek ve Randevu Almak için aşağıdaki tuşları kullanınız.

TAHLİL SONUÇLARI
RANDEVU AL

Tahlil Sonuçları yada Randevu Alma tuşuna bastıktan sonra açılan ekrandan kimlik numaranız ve şifreniz ile sistem'e giriş yapınız.Telefonla Randevu Alma Hattı "182" dir.

Uyarı : Eğer sizi yönlendirdiğimiz linkler çalışmaz ise size önereceğimiz aşağıdaki alternatif linkleri kullanabilirsiniz.Ayrıca Yukardaki hata bildirim bölümününden bize yazabilirsiniz.

SGK Hastane ve Doktor Arama Sitesi : http://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/

Merkezi Hastane Randevu Sitesi :http://www.mhrs.gov.tr

Hastane Bilgileri

Yer : İstanbulTelefon Numarası : (0216) 586 33 33Randevu Tel : 182
Adres:

İstasyon Cad. Doğan Sok. No:11 Kartal/istanbul

Web:

yavuzselim.iagb.gov.tr

Hastanenin Haritadaki Yeri

harita - yol tarifi

Sağlık Konuları

Laboratuvar Tahlil Sonuçları Nedir?

Laboratuvarlarda yapılan incelemeler sonrasında ortaya çıkan sonuçlara Laboratuvar sonuçları denir.
Laboratuvar, bilimsel araştırmaların, deneylerin ve ölçümlerin kontrollü bir şekilde yapılabilmesine ve yapılan bu bilimsel araştırmaların , deneylerin , kontrollü ölçümlerin geliştirilmesine olanak veren tesistir. Laboratuvar terimi ayrıca, bilimsel amaç gütmeyen ama içerdiği alet, edevat ve çalışma yöntemleri bakımından bir bilim laboratuvarına çok benzeyen tesisler için de kullanılmaktadır.
Örnek olarak aşağıdaki laboratuvarları gösterebiliriz:
•Film veya fotoğraf laboratuvarı
 
•Bilgisayar laboratuvarı
 
•Tıbbi veya medikal laboratuvarlar Bilimsel araştırma laboratuvarları okul ve üniversitelerde, endüstriyel, resmi ve askeri araştırma tesislerinde, gemilerde ve hatta uzay mekiklerinde bulunabilir. Laboratuvarlar yalnızca bir kişinin çalişabileceği şekilde dizayn edilebildiği gibi onlarca bilim insanının aynı anda çalışmalarını sürdürebilecekleri büyüklükte ve düzende laboratuvarlar da mevcuttur. Laboratuvar alanları günümüzde birçok sektöre girmiştir,Sağlık,besin ve kullanılan birçok madde de testler yapımaktadır.
Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Laboratuvar

Biyokimya Tahlil Sonuçları ve Anlamları

Tahlillerde Kullanılan Terimler ve Anlamları
 Busayfadaki bilgiler size  tahlil sonuçlarınızı değerlendirmek  için yardımcı olabilir.
 Biyokimya Tahlilleri

-CA: Kalsiyum
Endokrin ve metabolik bozuklukların değerlendirilmesinde kullanılır. Ayrıca kemik için de önemlidir. Kemik metastazları, akromegali gibi durumlarda kalsiyum dü
zeyi artarken D vitamini eksikliği, magnezyum eksikliği, kronik böbrek yetmezliği gibi durumlarda kalsiyum düzeyi azalır.
-PHOS: Fosfor
Fosfor metabolizmasının ve kalsiyum-fosfor dengesinin değerlendirilmesinde kullanılır. Böbrek yetmezliği ve akromegali gibi durumlarda fosfor düzeyi artarken D vitamini eksikliği ve kusma gibi durumlarda fosfor düzeyi azalır.

-UREA:
ÜreBöbrek fonksiyon testlerinden biridir. Protein metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır. Düz tüpün yanı sıra 24 saatlik ya da spot idrar ile de çalışılabilir. Yüksek proteinli diyet gibi durumlarda üre düzeyi artarken düşük proteinli diyet, gebeliğin son dönemleri ve ağır karaciğer hastalıkları gibi durumlarda üre düzeyi azalır.

-GLU: GlikozKarbonhidrat metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır. Açlık kan şekeri olarak ölçülür.
-TP: Total ProteinBöbrek ve karaciğer hastalıklarının takibinde kullanılır. Kronik karaciğer hastalıkları ve yanık gibi durumlarda total protein düzeyi azalır.

-HB: HemoglobinAnemi, kan kaybı vb. durumların değerlendirilmesinde kullanılır. Egzersiz, yanık, aşırı kusma ve yüksek rakım gibi durumlarda hemoglobin miktarı artarken anemi gibi durumlarda miktarı azalır.
-UA: Ürik AsitGut ve diğer pürin metabolizma bozukluklarının tanı ve takibinde kullanılır. Gut, böbrek yetmezliği, lösemi ve ağır egzersiz gibi durumlarda ürik asit düzeyi artar.

-BİL-D: Bilirubin (Direk)Karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır.
-BİL-T: Bilirubin (Total)Karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır.
-ALT: Alanin AminotransferazKaraciğer fonksiyon testlerinden biridir. Karaciğer hastalıkları, kas zedelenmeleri, akut ve böbrek yetmezliği gibi durumlarda ALT düzeyi artar.
-AST: Aspartat AminotransferazBütün vücut dokularında bulunmakla beraber, karaciğer, kalp ve iskelet kası en çok bulunduğu dokulardır. Herhangi bir nedene bağlı olarak karaciğer hücre zedelenmesi veye hasarı, kalp ve iskelet kası travması, kalp yetmezliği ve ağır egzersiz gibi durumlarda miktarı artar.
-ALP: Alkalen FosfatazKaraciğer, safra kesesi ve kemik dokusuna bağlı hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılır. Siroz, gebelik ve çocukların büyüme dönemlerinde ALP düzeyi artar.-LDH: Laktat DehidrogenazKalp ve karaciğer hastalıklarının tanısında kullanılır. Orak hücre anemisi ve lenfoma gibi durumlarda miktarı artar.
-CK-MB: Kreatin Kinaz (CK)İskelet ve kalp kasında dejenerasyona yol açan durumların değerlendirilmesinde kullanılır. Ağır egzersiz, gebeliğin son dönemleri ve doğum gibi durumlarda miktarı artar.
-AMYL: AmilazPankreas fonksiyon testlerinden biridir. Alkol kullanımı miktarını artırırken pankreas yetmezliği amilaz düzeyini azaltır.
-TG: Trigliserid
-FE: DemirHer türlü anemi, demir eksikliği ve demir zehirlenmesinin değerlendirilmesinde kullanılır. Demir eksikliği anemisi gibi durumlarda demir düzeyi azalır.
-Sodyum:Elektrolit ve su dengesinin değerlendirilmesinde kullanılır.-Potasyum:Elektrolit ve asit-baz dengesinin değerlendirilmesi ile böbrek fonksiyonlarının takibinde kullanılır. Trombositoz, lösemi, hemoliz, doku hasarı, akut böbrek yetmezliği, ağır egzersiz ve şok potasyum düzeyini artırırken kronik açlık ve kusma ise düşürür.-Klorür:Elektrolit dengesi ve asit-baz ile su metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır. Aşırı kusma gibi durumlarda miktarı azalır.
-Magnezyum:Mg metabolizması ve elektrolit dengesinin değerlendirilmesi ile gebelikte hipertansiyon (preeklampsi) tedavisi uygulanan hastaların takibinde kullanılır. Gebelikte Mg düzeyi düşer.
-Kreatinin:Böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Böbrek hastalıkları ve şok kreatinin düzeyinin artırır.-Kreatinin Klerensi:Böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde ve böbrek hastalıklarının takibinde kullanılır. Burada ise böbrek hastalıkları ve şok kreatinin klerensi düzeyini azaltır.
-AKŞ: Açlık Kan ŞekeriKarbonhidrat metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır.-TKŞ: Tokluk Kan ŞekeriGenelde yemeğin 2. saatinde bakılır.
-OGTT ve OGL: Şeker yüklemeleri
-Albumin:Kan onkotik basıncı hakkında bilgi verir.
-GGT: Gama Glutamil TransferazKaraciğer fonksiyon testlerinden biridir. Alkol ve ilaçların karaciğer üzerine toksik etkisini takip etmede kullanılır.
-Lipaz:Pankreas fonksiyon testlerindendir.
-TK: Total Kolesterol
-HDL-K: HDL KolesterolKoroner kalp hastalığı riskinin değerlendirilmesinde kullanılır.
-LDL-K: LDL KolesterolKoroner kalp hastalığı riskinin değerlendirilmesinde kullanılır.
-VLDL-K: VLDL KolesterolLipit metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır.
-DBK: Demir Bağlama KapasitesiSerum demir düzeyinin değerlendirilmesinde kullanılır.
-Transferrin: Plazmada demir transportunu sağlayan major proteindir. Demir eksikliği anemisi, gebelik ve östrojen kullanımında transferin düzeyi artar. 

Laboratuvar Nedir?

Laboratuvar Nedir
Bulunduğu mekan içerisinde, çeşitli kimyasal madde ,elementler , alet edevat ve düzenek bulunan , araştırmaların , deneylerin ve gözlemlerin yapıldığı yere Laboratuvar denir.

Laboratuvarların fizik , kimya , biyoloji ve tıp konseptlerine ayrılan değişik şekillerde kullanım alanları mevcuttur.

Kan tahlili nedir? Nasıl yapılır?

Kan tahlili nedir ? Kan tahlili niçin yapılır?

Hastadan alınan bir miktar kanın laboratuvarda analiz edilmesi işlemine kan tahlili denir. Doktorunuzun ,hastalığınıza tam olarak teşhis koyması için yardımcı destek amaçlı başvurduğu tıp tahlilidir. Kan tahlili ile bir çok hastalığın nedeni anlaşılabilir ve hastalığa tam olarak tanı konulabilir.Kan tahlili ve diğer tıbbi tahlillerin hemen hepsi hastalıklara tanı konulması için yapılır.

Kan tahlilleri ve çeşitleri nelerdir?

Kan tahlilleri ; hematoloji , biyokimya ve seroloji tetkiklerinin tümünü bünyesinde toplar.

Aşağıdaki testler kan tahlillerine örnek verilebilir ;
Karaciğer hastalıklarına tanı konulabilmesi için ; karaciğer fonksiyon tahlilleri (testleri)
Böbrek hastalıklarına tanı konulabilmesi için ; üre ve kreatinin tahlilleri. Kanser ve tümör gibi hastalıkların teşhisi için ; AFP ,CEA, CA-19.9, CA-15.3, CA-125 testleri.
Sarılık hastalıkları için ; bilirubinler, hepatit tahlilleri.
Tiroid fonksiyonlarının teşhisinde T3, T4, TSH testleri.
Kan ile ilgili hastalıkların teşhisinde ; tam kan sayımı (hemogram), testleri.

Daha detaylı bilgiyi doktorunuzdan veya hemşirenizden öğrenebilirsiniz.

Makale Videosu



Biyokimya nedir?

 Biyokimya nedir?
Biyokimya nedir?Biyokimya : İnsan , hayvan bitki kısaca tüm canlı sistemlerinin yapısında bulunan kimyasal maddeleri inceleyen bilim dalıdır.Biyokimya, ayrıca canlıların tüm yaşamı boyunca kimyasal yapılarında meydana gelen değişiklikleri gözlemler ve gözlemlediği değişikleri de inceler.

Üroloji Hakkında

Üroloji nedir?

Bir diğer adı da Bevliye olarak ta bilinen Üroloji kadınların idrar yolları hastalıkları ile erkeklerin hem idrar hem de üreme yolları hastalıklarını inceleyen ve tedavi eden tıp bilim dalıdır.

Kategori : Yardım Konuları (6 konu)

 Tahlil sonuçları öğrenmek için aşağıdaki adımlar izlenmelidir.   1.http://www.tahlilsonuclari.gen.tr ana sayfasına gidilir , arama formundan ilgili hastane aranır ve bulunur. 2.Hastaneye ait sayfada ki kırmızı renkli tahlil sonuçları tuşuna basılır. 3.Hastanenin tahlil sonuçları ekranı açıldıktan sonra hastanenizde doktorunuz yada her hangi bir görevli tarafından tahlil sonuçlarınızı öğrenebilmeniz için size verilen bilgiler ile sisteme giri... [Devamı]



Hastane Randevu Nasıl Alınır?

[Eklenme Tarihi : 19-09-2014]

ALO 182 aranarak Randevu Alma;   1-Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından ALO 182 aranır. 2-Çağrıyı karşılayan operatöre hastanın T.C. Kimlik Numarası verilir. 3-Randevu talep edilen hastane, poliklinikve varsa hekim tercihleri operatöre bildirilir. 4-Operatör uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa bildirir. 5-Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.   İnternet Üzerinden Randevu Al;   1- www.hasta... [Devamı]



Randevu Nasıl İptal Edilir

[Eklenme Tarihi : 19-09-2014]

 http://hastanerandevu.gov.tr adresinden randevu al bölüme girdiğinizde, Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra sağ taraftaki "Randevu Geçmişi" kısmından randevularınızı görebilir, iptal etmek istediğiniz randevunun sağ tarafındaki "İPTAL ET" butonuna basmak sureti ile randevunuzu iptal edebilirsiniz. Ayrıca ALO182 MHRS hattını arayarak da randevunuzu iptal ettirebilirsiniz.... [Devamı]



Formda ki "başlangıç" bölümüne bulunduğunuz konumu belirtip "Tarif Al" üzerine tıklayınız.Tarifler , haritanın aşağısında görüntülenecektir. "Nereye" kutucuğunda ki bilgileri el ile değiştirip daha isabetli bir sonuç elde edebilirsiniz.




Hastane'de olması muhtemel branşlar

Branşlar ve poliklinikler hakkında daha detaylı bilgiyi hastanenin web sitesinden yada randevu sistemine giriş yaptıktantan sonra poliklnik ve hekim seçimi bölümünde bulabilirsiniz

-Dermatoloji (Cildiye)
-Diyetisyen
-İç Hastalıkları (Dahiliye)
-Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları
-Gastroenteroloji
-Romatoloji
-Psikiyatri
-Nöroloji
-Hematoloji
-Enfeksiyon Hastalıkları (İntaniye)
-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları(pediatri)
-Çocuk Kardiyolojisi
-Çocuk Nörolojisi
-Çocuk Gastroenterolojisi
-Çocuk Göğüs Hastalıkları
-Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
-Kardiyoloji
-Göğüs Hastalıkları
-Genel Cerrahi
-Çocuk Cerrahisi
-Göğüs Cerrahisi
-Göz Hastalıkları
-Üroloji
-Kadın Hastalıkları ve Doğum
-Ortopedi ve Travmatoloji
-Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
-Kulak Burun Boğaz Hastalıkları(KBB)
-Biyokimya
-Radyoloji
-Mamografi
-Mikrobiyoloji
-Yeni Doğan Yoğun Bakım
-Tıbbi Onkoloji

Uyarı :

Lütfen yorumlarda ad veya ad soyad şeklinde filan doktor veya filan hemşire gibi şahıs isimleri vermeyiniz.Şikayetleriniz için kurum ile doğrudan bağlantı kurunuz.Hiç bir şekilde kişisel bilgilerinizi, kimlik numaranız ve telefon numaranız gibi bilgilerinizi burada kesinlikle paylaşmayınız.!Devletimizi herhangi bir hastaneyi yada şahsı rencide edici küfür , hakaret ve lanet söylemleri içeren yorumların yazılması yasaktır.Olumsuz yönde yazılan yorum ve öneriler genel ahlak ve nezaket yazım kurallarına uygun olmalıdır.Lütfen kurallara uyunuz.

Hastane'nin Fotoğrafı

Ssk Kartal Hastanesi Resmi
+Yorum Yaz
Detaylı Harita Yol Tarifi
Sayfa Kullanım Açıklamaları
Öğrenin

Hastane nerede nasıl gidilir , hastaneye ulaşmak için bir yol tarifi alabilirsin. Ayrıca hastanenin,ziyaretçi saatlerini diğer tüm bilgilerini daha detaylı olarak, resmi web sitesinden öğrenebileceğini lütfen unutma !


Tahlil Terimleri

ALT Testi Nedir? Neden Yapılır?

ALT Testi : Gerçek adı “Alanin Aminotransferaz” kısa yazışlı ALT olan bir kan testidir. ALT Testi Neden Yapılır? Karaciğerde meydana gelen hasarları saptamak için ve karaciğer hastalıklarının tedavisine yardımcı olması için yapılır. ALT testi ile kandaki Alanin Aminotransferaz(ALT) seviyesi ölçülür. ALT : En çok karaciğerde ve daha az miktarlarda da böbrekler, kalp ve kas..[Devamı]

Romatizma Tahlilleri Nelerdir?

Romatizma ve İhtihaplı Romatizma Testleri Nelerdir? İnflamasyon (iltihaplı) romatizma hastalığının veya diğer iltihaplı hastalıkların varlığını belirlemek ve hastalığa teşhis koymak için ilk adım olarak doktorunuz CRP testi isteyebilir. CRP (C reaktif protein) : Vücutta iltihaplı bir durum olduğunda, karaciğerden gelen bir proteindir.İltihaplı durumlarda bu proteinin salgılanması artış gösterir.Test sonucunda CRP düzey..[Devamı]

Kan Tahlilleri ve Çeşitleri Nelerdir?

En Sık Yapılan Kan Tahlilleri Çeşitleri ve İsimleri   HEMATOLOJİ TAHLİLLERİ   Hemogram (Tam Kan Sayımı) Miyoglobin Tahlili Sedimentasyon Tahlili Seroloji Tahlili Troponin Tahlili BİYOKİMYA TAHLİLLERİ   Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Üre Kreatinin Kolesterol Trigliserit HDL LDL AST (SGOT) ALT (SGPT) Fosfor Kalsiyum Ürik asit Total protein Albumin Total Bilirübin Direkt Bilirübin  Amilaz CK CK-MB Sodyum Potasyum Demi..[Devamı]

CRP Testi Nedir? Neden Yapılır?

 CRP Testi Nedir? Neden Yapılır? Test Sonucu Ne Anlama Gelir?   CRP : C reaktif protein kelimelerinin kısa yazılışıdır. CRP Testi : Kanda bulunan "c reaktif protein" miktarını belirlemek için yapılan tıp tahlilidir.   CRP Testi Neden Yapılır?  CRP tahlili :  genellikle vücutta  İnflamasyon (iltihaplı) bir  durumun oluşup oluşmadığını öğrenmek amacıyla yapılır.CRP testi oluşan iltihabın tam olarak nerede oluştuğu hakkında kesin sonuç verme..[Devamı]

Hemogram (Tam Kan Sayımı) Testi Nedir?

Hemogram testi : tam kan sayımı tahlilidir.Adından da anlaşılacağı gibi kanı oluşturan tüm hücrelerin sayılması işlemidir. Hemogram(tam kan sayımı) testi ile kanımızı oluşturan, lökosit adı verilen beyaz kan hücreleri ( akyuvarlar) , eritrosit adı verilen kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) , ayrıca kanın işlev görmesinde rol oynayan diğer hemoglobin, hematokrit ve trombosit adı verilen kan hücre elemanlarının sayılarını ve oranlarını  inceleme..[Devamı]

Seroloji Testi Nedir?

Enfeksiyon ve kan yoluyla bulaşan hepatit gibi, bir hastalık şüphesi olduğunda sık yapılan tıbbi kan testidir. Seroloji tahlilinin amacı vücudun, virüs bakteri ve parazit gibi bir takım mikroorganizmalara(mikroplara) karşı ürettiği antikorların var olup olmadığını bulmaktır.Kolay uygulanabilir olması ve kısa sürede sonuç vermesi bakımından sıkça tercih edilir.Test sonucunda elde edilen bulgulara göre antikorların ve mikropların yapısı araştırı..[Devamı]

Diyabet (Şeker) Tahlilleri Kısaltmaları

GDM: Gestasyonel Diyabetes Mellitus DM: Diyabetes Mellitus PGDM: Pregestasyonel Diyabetes Mellitus TURDEP: Türkiye Diabet Epidemiyoloji projesi IGT: Bozulmuş Glukoz Toleansı NGT: Normal glikoz toleransı ADA: American Diabetes Association (Amerika Diyabet Cemiyeti) WHO: World Health Organisation (Dünya Sağlık Örgütü) NDDG: National Diabetes Data Group (Ulusal Diyabet Veri Grubu) GAD: Glutamik asit dekarboksilaz M..[Devamı]